57 Ülke 55 Yıllık Tecrübe

Canlı ağırlık: Erkek: 1300–1500 kg ; Dişi: 800–1000 kg

Cidago yüksekliği: Erkek: 150–165 cm ; Dişi: 145–155 cm

Canlı ağırlık artışı: 2000 – 3000 gr/gün

Et randımanı: %60

Süt verimi: 7.200 Lt

Yağ oranı: %5.5

Genetik Özellikler

İlk olarak süt ırkı olarak bilinen Limuzin (Limousine) daha sonraları et yönü ağır bastığından etçi sığır yetiştiriciliğinde yerini almıştır. Anavatanı Fransa olmakla birlikte dünyadaki etçi sığır yetiştiriciliğinde de ön sıralarda yerini alan sığır ırkı açık kızıl renktedir. Boynuzsuz ırk olmasına rağmen boynuzlu olanları da bulunan sığırların burun ve göz kenarları daha açık renklidir. Sakin görünümdeki sığırlar sürü ve mera hayvanı olma özelliğine de sahiptir.

Et tutma özelliği yüksek olması itibari ile etinin yağsız ve ince lifli olması etin kalitesini maksimum düzeye çıkarmaktadır. Muhteşem kas yapısı bulunana sığırların kemik yapısı oldukça ince ve narindir. Bu ise etteki randımanın daha yüksek olmasını sağlar.

Besi ırkları içerisinde önemli bir yere sahip olan Limuzin ırkının döl verimi de yüksektir. Dış koşullara dayanıklı yapısı ile adaptasyon sorunu yaşamayan sığırlarda dişilerin canlı ağırlığı 600-700kg, erkeklerin canlı ağırlığı 900-1000kg arasında değişkenli göstermektedir. Besiye alınmış sığırlar için yemden yararlanma oranı oldukça yüksektir. %65 oranında et randımanı bulunurken ineklerden günlük 10 litre civarında süt verimi elde edilmektedir. Buzağılarda doğum ağırlığı 35kg civarında erkeklerde 40kg civarında olmaktadır. Erkek danalar 1 yaşına gelmiş olduğunda 530kg civarında canlı ağırlığı yakalayabilmektedir. Besi ırkları içerisinde olması gereken tüm özellikleri taşıması nedeni ile Limuzin (Limousine) ırkı büyükbaş besi ırkları arasında tercih edilen bir ırk olmuştur.

Görünüm Özellikleri

Renk sarı-beyaz veya kırmızı-beyaz alacadır.

Mutlaka baş, alın ve kirpik beyaz renktir.

Erkek ve dişileri boynuzludur.

İklim şartlarına kolay adapte olur.

Uzun ömürlüdürler

Yüksek döl verimi özelliği

Annelik içgüdüsü yüksektir.

Sağlık problemi azdır.

Birçok özelliklerinden dolayı yetiştiricilerin öncelikli tercihidir.