57 Ülke 55 Yıllık Tecrübe

Cidago yüksekliği: Erkek: 137–148 cm ; Dişi: 130–137 cm

Canlı ağırlık: Dişi: 650 kg

Canlı ağırlık artışı: 1200 -1300 gr/gün

Süt verimi: 9000 Lt/yıl

Sütü en çok peynir yapımında kullanılır.

Yağ oranı: % 4 , Protein: % 3.5

Genetik Özellikler

Dünyanın en büyük süt ırkı sığır cinslerinden olan Montofon İsviçre’nin Alp dağlarında yetiştirilmektedir. İklim, bakım ve beslenme şartlarına uyum kabiliyetleri yüksek olan sığırlar Dünyanın her yerinde rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Ülkemizde diğer sığır ırklarına nazaran daha dayanıklı bir yapıya sahip olarak yetiştirilen Montofon ırkı 14-15 yaşlarına kadar damızlık olarak kullanılabilmektedir. Kombine bir ırk olarak hem sütü hem de eti için beslenebilen bu ırklar güçlü kas yapısına sahiptir.

Rengi koyu kahverengi veya kahverengi-gri olan montofon ırklarının ağız kenarları açık renktedir. Hem erkekleri hem de dişileri boynuzlu olan ırklar büyük kulaklı olmakla birlikte kulak içi açık renkte yoğun tüylü türlerdendir. Rahat olduğu kadar haylaz ve aksi yapısı bulunan ırkların sıcak ve soğuk hava şartlarına dayanım gösterecek özellikte olması sağlık sıkıntısının neredeyse yok denecek kadar az olduğunu gösterir. Bakımsızlığa karşı da oldukça dayanıklıdırlar. Cidago yükseklikleri erkeklerde 137-148cm, dişilerde 130-137cm civarındadır.

Dişilerde canlı ağırlık 650kg civarında ve günlük canlı artış ağırlığı 1200-1300gr arasında değişir. Yılda 9.000 litreyi bulan süt veriminin yanı sıra sütteki yağ oranı %4 protein oranı da %3,5'dir. Elde edilen süt verimi hayvancılık sektörünün önemli bir kazanç kapısı olmuştur. Sütü genellikle yüksek oranda çeşitli peynirlerin yapımı için kullanılmaktadır. Her türlü iklim şartında yetişmesi ve bakımsızlığa dayanım göstermesi itibariyle ülkemizde de sıklıkla büyükbaş hayvan ırkları arasında tercih edilir. 

Görünüm Özellikleri

Rengi Koyu kahverengi veya Gri – Kahverengi Ağız kenarı açık renktedir.

Erkek ve dişileri boynuzludur.

Büyük kulaklı, kulak içi açık renkte yoğun tüylüdür.

Güçlü kas yapısına sahiptir.

Rahat, haylaz ve aksi yapılıdır.

Bakımsızlığa dayanıklıdır.

Sıcak ve soğuğa çok dayanıklıdır.

Sağlık sıkıntısı neredeyse yaşanmaz