57 Ülke 55 Yıllık Tecrübe

Yapağı verimi 4 ile 6 kg arasında değişir.

Canlı ağırlık koçlarda 110 ile 130 kg, koyunlarda ise 80 ile 90 kg arasındadır.

10 – 12 aylık olunca damızlık olarak kullanılabilir.

Bir batında doğum 1.4 ortalamasındadır.

100 günlük kuzular kasaplık olarak kesime gelir. Ortalama 20 kg karkas et verimine sahiptir.

Genetik Özellikleri

Her türlü mera ve iklim koşullarında yetişebilen İle De France koyunu adından da anlaşılacağı gibi anavatanı Fransa olarak bilinmektedir. Et verimi yüksek olan koyun ırkında 100 günlük kuzuların kesiminde ortalama 20kg’lık karkas et verimi sağlanabilmektedir. Ülkemizde de son yıllarda aranılan koyun ırkları arasında yer alan İle De France %55-60 civarında et verimi sağlaması itibari ile karlı olarak görülmektedir.

Koyun ırkının tüm vücudu beyaz yapağı ile kaplanmıştır. İri bir yapıya sahip koyunlar sürü ve ağıl koyunculuğu için ideal bir seçim olabilecektir. Kulakları büyük ve dik olmakla birlikte ileri doğru yönelmiş olan koyun ırklarının boyun yapısı kalın ve kısa özelliktedir.

Yüksek kalitede yapağı verimi de bulunan İle De France koyunundan 4 ile 6 kg arasında yapığı elde edilmektedir. Koyunların canlı ağırlığı 80-90kg arasında iken koçlarda canlı ağırlık 110-130kg arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Kuzular 10-12 aylık olduğunda damızlık olarak da kullanılabilmektedir. Koyun besiciliği ile ilgilenenlerin dikkatini çekecek olan İle De France koyun ırkı karlı bir iş olarak görülebilir. Çeşitli ilkim koşullarına dayanımı, yüksek et verimi gibi özellikler koyun ırkını yetiştirme konusunda cazip olarak düşünülmesini sağlamıştır. Ülkemizde koyun besiciliği yapan pek çok işletmenin tercihleri arasında İle De France koyun ırkı da bulunmaktadır. 

 

Görünüm Özellikleri

Tüm vücudu beyaz yapağı ile kaplanmıştır.

Görünümünden anlaşılacağı üzere iri yapılı koyun ırkıdır.

Sürü ve ağıl koyunculuğu için ideal bir koyun ırkıdır.

Kulaklar büyük ve dik olarak ileri doğru yönlenmiştir.

Boyun yapısı kalın ve kısadır.