57 Ülke 55 Yıllık Tecrübe

Canlı ağırlık: Erkek: 55 - 80 kg ; Dişi: 40 - 50 kg

Kuzu doğum ağırlığı: 2.2 kg

Bir batında kuzu sayısı: 2.35 - 2.45

3-4 ayda kızgınlık gösterir.

4-5 Yavru özelliği çok yüksektir.

Bir batında kuzu sayısı artış oranı: % 275 - 280 (%50 Dişi)

Genetik Özellikleri

Anavatanı Rusya olan Romanov Koyunu kuzu makinesi olarak dünya litaratüründe yerini almıştır. Doğurgan diğer koyun ırklarına nazaran kuzuların yaşama gücünün yüksek olması cazibesini de üst düzeye çıkarmıştır. Koyunla ırkının kuzu büyütme kabiliyetinin iyi olması, sürü koyunculuğu için uygun oluşu, 12-13km gibi uzun mesafelere yürüme kabiliyetlerinin olması, Romanov Koyun ırkını karlı ve vazgeçilmez bir koyun ırkı olarak avantajlı kılmaktadır.

Olumsuz iklim şartlarına dayanım gösterebilecek özellikteki koyunlar karasal ve soğuk iklim şartlarına karşı dayanıklıdır. Çiftlik ve yerel beslenme imkanlarına da uygun olan koyunlar doğduklarında siyah daha sonraları ise hızla gri renge dönüşür ve kuyruklu koyun ırkındandır.

Romanov koyunlarının en önemli özelliği yılda 2 doğum yapabilmeleridir. Ayrıca ikiz, üçüz ve dördüz doğum oranları yüksek görülür. Dişi koyunların ortalama canlı ağırlıkları 40-50kg civarında iken, erkek koyunların canlı ağırlığı 55-80kg civarında değişkenlik gösterebilir. Ortalama yapağı gömleği ağırlığı 4,5 kg'dır. 6-7 aylık kuzuların kesim ağırlığı 35kg kadardır. 100 günlük laktasyonda 150kg süt elde edilirken rekortmen hayvanlarda 200-250kg’a kadar süt elde edilebilmektedir.

Folik asit bakımından koyun ırkları içerisinde en yüksek değere sahip olan koyunların sütündeki yağ oranı %7,5’tir. meralardan yararlanma kabiliyeti de yüksek olan koyunların hastalıklara ve olumsuz hava şartlarına karşı dirençli oluşu Romanov koyunlarının cazibesini daha da arttırmaktadır. 
 

Görünüm Özellikleri

Genel olarak karasal ve soğuk iklime dayanıklıdır.

Çiftlik ve yerel beslenme imkanlarına uygundur.

Kısa kuyruklu bir koyun ırkıdır.

Doğduklarında renkleri saf siyahtır, daha sonra rengi hızla giriye dönüşmektedir.