57 Ülke 55 Yıllık Tecrübe

Canlı ağırlık (12 haftalık): 25 kg

Kuzu doğum ağırlığı: 1.5 - 1.8 kg

Karkas randımanı: %55 - 60

Canlı ağırlık (24 haftalık): 44 kg

Canlı ağırlık artışı: 225-250 gr/gün

Yün verimi: 3.5 - 5.5 kg

Canlı ağırlık: Erkek: 100 - 130 kg ; Dişi: 65 - 90 kg

Genetik Özellikler

Texel koyunu 19.yüzyıl başlarında Hollanda’nın Texel adasında tescillenmiştir. Lincoln, Leicester ve Wensleydale ırkları kullanılarak geliştirildiği bilinmektedir. Texel koyun ırkı 1933’te Fransa’ya tanıtılmış,1985 yılından sonra ABD’den dünyaya yayılmıştır.

Texel koyununun en önemli özelliği mükemmel kas gelişimi ve diğer ırklara göre etinin çok daha az yağlı oluşudur. Texel koyun ırkının ikiz doğum oranı yüksektir ve kuzuları yetiştirmek için ağır beslenmeye ihtiyaç duymaz. Yapağı verimi yıllık 3,5 - 4 kg civarındadır. Koyun yetiştiriciliği yapanlar açısından önemli bir özelliği çok uysal bir koyun ırkı olmasıdır. Mera için çok uygundur. Diğer et koyunu ırklarına göre daha az beslenmesine rağmen daha çok canlı ağırlık sağlar.

Amerika’da Clay Center ve  Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan bir arastırmada diğer ırkların yarısı kadar yem tüketerek aynı oranda canlı ağırlık kazandığı sonucuna varılmıştır. Günlük canlı ağırlık artışı 250 gr ortalamasındadır. Etinin kalitesi mükemmeldir. Bu sebeplerle son dönemde popüler bir ırk haline gelmiştir. Dünyada koyun yetiştiriciliğinde söz sahibi olan ülkeler arasında olan Hollanda, Danimarka, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Avusturalya'da ağırlıklı olarak yetiştirilmektedir.

Görünüm Özellikleri

Siyah burun, geniş yüz, kısa kulaklar ve beyaz yüzlü bir ırktır.

Kuyruksuz koyun ırklarındandır.

Kas gelişimi yüksek orandadır..

Orta boylu bir koyun ırkıdır.

Bacakları yapağısız beyaz, ayakları siyahtır.